כמה הון עצמי צריך כדי לקנות דירה?


כמה הון עצמי צריך כדי לקנות דירה
כמה הון עצמי צריך באמת כדי לקנות דירה, במציאות בה לקיחת משכנתא נאמדת בסדר גודל של בין 600000 ₪ ל- 1000000 ₪? סקרנו עבורכם את הדברים החשובים שצריך לקחת בחשבון כמו אזור, מה שווי הנכס, מספר חדרים וכן הלאה.

כמה הון עצמי צריך כדי לקנות דירה?

מאז ומתמיד נושא מצוקת הדיור היה הנושא המדובר והבוער ביותר במדינת ישראל, אך במרוצת השנים אנו עדים לעלייה משמעותית במצוקת הדיור וההמולה סביב נושא זה מכה גלים. רכישת דירה היא אחת ההחלטות החשובות והקשות ביותר שצריך לקחת בחשבון, כדי לרכוש דירה כיום צריך לפחות 30% הון עצמי, כמובן שזה תלוי בגורמים רבים, מה ערך הדירה? כמה הבנק יוכל לבוא לקראתכם? וכמה יעלו ההוצאות הנלוות כמו למשל שיפוץ הנכס וכדומה?

לקיחת משכנתא כיום נאמדת בסדר גודל של בין 600000 ₪ ל- 1000000 ₪ , כמובן תלוי באיזה אזור, מה שווי הנכס, מספר חדרים וכן הלאה. כדי לעשות מעט סדר בכל הנושא הזה של משכנתא וכמה הון עצמי באמת צריך על מנת להגיע לדירת החלומות חשוב להמשיך לקרוא.

כמה כסף יש לנו וכמה משכנתא אנו צריכים לקחת?

כמה הון עצמי צריך כדי לקנות דירה?

כמה הון עצמי צריך כדי לקנות דירה?

לפני שמחליטים איזו משכנתא לקחת, חשוב מאד לבדוק מה סך ההכנסות החודשיות שיש לכם, כלומר כל אדם שהוא עובד יודע בדיוק מה הסכום החודשי שנכנס לו לחשבון הבנק, זהו פרמטר חשוב מאד ובעזרתו ניתן לחשב את גובה המשכנתא העתידית. חושבים שבזה הסתיים תהליך לקיחת המשכנתא? ובכן לא ממש. אז נכון יודעים כמה פחות או יותר יהיה ההחזר החודשי אבל יש הוצאות מסביב, כמו למשל: אם רכשתם דירה מחברת תיווך הרי גם למתווך צריך לשלם בין 1%-2% מסך הדירה, זה כסף. רגע לא סיימנו, במידה וקיים מס רכישה על הדירה זה גם פרט שיש לקחת בחשבון. הוצאות עו"ד הרי לא קונים דירה ללא עו"ד וגם פה יש הוצאות לא קטנות. בחודשים הראשונים של המשכנתא עדיין לא משלמים את כל הסכום אלא רק הריבית, לכן יש לעקוב ולראות לאחר מספר חודשים מה הסכום הקבוע של המשכנתא.

אנו לא נביאים ואיננו יודעים מה יקרה עוד מספר שנים , אבל כאשר לוקחים משכנתא צריך להתחייב לתקופה לא מבוטלת של שנים טובות על מנת להבטיח את התנאים הדרושים למשכנתא מתאימה. יש לקחת בחשבון שיכולים להיווצר שינויים בהכנסה החודשית, בהרחבת המשפחה, הוצאות שוטפות גדולות יותר, ויכול להיות גם סכום כסף שייכנס לחשבונכם שאיתו ניתן לצמצמם את המשכנתא. ולכן כאשר יש שינויים ותנודות כאלו ואחרות תמיד , אבל תמיד להיות עם יד על הדופק ולשמור על מרווח ביטחון להוצאות שוטפות.

איך בכל זאת אפשר היום להגיע לדירה?

רכישת דירה זה לא מותרות אלא דבר בסיסי שכל אחד זקוק לו. כאשר מחליטים לרכוש דירה ופונים לבקשת משכנתא הבנק דורש הון עצמי של 30% מערך הדירה, סכום בהחלט לא מבוטל. ההון העצמי המינימאלי הנדרש כיום לרכישת דירה עומד על 300-400 אלף ₪ , בעבר ההון העצמי היה בין 100-200 אלף ₪ מדובר על עליה משמעותית של 2% ואף יותר.
וגם כאשר מגייסים סכום זה צריך להקפיד שההחזר החודשי בלקיחת משכנתא לא יעלה על 30% מגובה ההכנסה החודשית. מחירי הדירות בחמש השנים האחרונות במגמת עליה ואין רואים מתי עליה זו תיעצר, מה שמקשה עוד יותר על זוגות צעירים לרכוש דירה.

כיום בממוצע מי שרוצה להגיע לדירה צריך לעבוד כ 3300 חודשים, תקופה מאד לא סבירה ולעיתים בלתי אפשרית , אז מה בכל זאת ניתן לעשות? הרי לנצח לא יוכלו זוגות צעירים לגור אצל ההורים או הסבא והסבתא?

פתרון שיכול לסייע בעת רכישת דירה: רוב רוכשי הדירות חולמים על דירה גדולה עם חצר או מרפסת גדולה , או דירה במגדלים הגבוהים בתל אביב, אבל לא כולם יכולים לעמוד בהוצאות ובמחירי הדירות בסטנדרטים אלו , ולכן האפשרות היא לרכוש דירה קטנה יותר באזורים זולים יותר- שיקול זה יכול לתת רשת ביטחון ובעזרת ההון העצמי שחסכתם עד כה תוכלו להגיע לדירה ועדיין להתנהל כראוי מבחינה כלכלית, ולא לשקוע בחובות מיותרים.
צריך לזכור הדירה שקונים כיום היא אינה לכל החיים ומה הכוונה? החיים הם דינמיים ומשתנים מרגע לרגע, אם זוג צעיר שזה עתה התחתן יעדיף דירה קטנה יותר, הרי שבמהלך השנים ירצה לעבור לדירה גדולה יותר עם התרחבות המשפחה, או מכל סיבה שהיא.
רכישת דירה קטנה יותר היא בסיס טוב להתחלה ועם הזמן תהיה אופציה לרכוש דירה בסטנדרטים גבוהים יותר.

דוגמא שיכולה להסביר את המצב טוב יותר : כיום דירה סטנדרטית יכולה לעלות כמיליון ₪ בממוצע והמשכנתא שאותו רוכש לוקח תהיה 750 אלף ₪ , ברשותו הון עצמי הנאמד בגובה 250 אלף ₪ , ההחזר החודשי יהיה כ 4000 ₪ למשך 25 שנים.

גם אם ישנו את הסכום ההתחלתי לרכישת דירה רצוי לרכוש עוד היום ולא לשים את הכסף בקופת החיסכון, גם הריבית שתקבלו עליה לא תהיה כדאית וגם מחירי הנדל"ן ממשיכים לזנק .

להתייעץ עם מומחים בתחום

לפני כל מהלך כזה או אחר ברכישת דירה חשוב מאד להתייעץ עם מומחים ובעלי ניסיון בתחום הנדל"ן. בעזרת הכוונה מקצועית והיכולת לראות באופן וודאי ובשקיפות מלאה מה היכולת הכלכלית לרכוש דירה , יהיה הרבה יותר קל להיערך בהתאם ולהיות מחושבים ולא לעשות צעדים פזיזים.

נושא חשוב שלעיתים מזניחים אותו בצד רק בשל המרוץ למציאת דירה מתאימה וזה המשפחה, אין זה סוד שכאשר רוצים משהו והוא אינו בר השגה או קשה יותר להגיע אליו זה מלווה בתסכולים, או הרגשת אכזבה, לעיתים זה מופנה כלפי המשפחה ואת התסכולים הללו מוציאים על מי שקרוב לליבנו, לכן הדבר החשוב ביותר הוא קודם כל לשמור על התא המשפחתי, וביחד להגיע להבנה ופתרון כלכלי על מנת לרכוש דירה. יש לפעול בתבונה ובשיקול דעת ולא לתת לנושא הדירה להציף או לגרום לתסכולים מיותרים בקרב המשפחה. שמירה על איזון בין החיים המשפחתיים לבין הרצון לרכוש דירה יכול לעשות רק טוב.

Written by: loansil.co.il
כמה הון עצמי צריך כדי לקנות דירה
Date published: 02/22/2016
4.8 / 5 stars